środa, 30 stycznia 2013

51. O pijakach

Notkę piszę zainspirowany po dwakroć sytuacją na blogu alElli. Równie dobrze mógłbym ją zatytułować inaczej, ale takie spostrzeżenie nasunęło mi się od razu.

Na początek trofeum:


Udało się, więc jest to możliwe, a przy okazji fajna zabawa. Teraz tym, którzy nie wiedzą o co chodzi podam link do posta alElli i zaproszę do sprawdzania swoich reakcji:

http://grycela.blogspot.com/2013/01/test-trzezwosci-dla-kierowcow-i-nie.html

A wracając do pijaków. Każdy z nas spotkał się kiedyś z człowiekiem będącym "pod wpływem". Nie każdy z nich jest oczywiście alkoholikiem, ale takie określenie jak "pijak" w danym momencie często pada.

Czasem z wyglądu możemy kogoś wziąć za pijaka, chociaż wcale nim nie jest, ale to oddzielna kwestia.

Zachowanie ludzi pod wpływem większej ilości alkoholu jest przeróżne, choć z grubsza można dostrzec dwie oznaki. Co ciekawe zawsze one występują w przeciwstawnych parach: są gadatliwi i milczkowie, spokojni i ulegli oraz agresywni.

O milczkach i agresywnych nie będę tu pisał, bo to ani nie blog o psychologii ani kronika kryminalna. Zajmijmy się gadułami.

Człowiek jak sobie wypije to i pogada, i zatańczy i zaśpiewa nawet czasami. Nie na darmo nazywają niektórzy gorzałkę "wodą rozmowną" (inne trunki w odpowiednich ilościach dają taki sam efekt). Pewnie parę osób szybko odpowie samym sobie: "ale ja przecież nie piję - może dwa kieliszki wina do roku". Nie o to tu chodzi - każdy na pewno gadułę pod wpływem widział.

Przyznam, że jeszcze kilka lat temu na wszelakich weselach lepiej mi się tańczyło po paru kieliszeczkach. Rozmowny to jestem i bez alkoholu, jednak z opowieści wiem, że czasem robię się upierdliwy.

Zawsze kiedy rozmawiam z osobą, która nieco sobie wypiła sam zauważam tę upierdliwość w wypowiedziach. Wielokrotne wracanie do dawno zamkniętych spraw, o których nie chce mi się gadać a które ktoś przeżywa kilkanaście razy w czasie jednego wieczoru. Opowieści smętnej treści, które tych bardziej trzeźwych, a tym bardziej tych niepijących, za grosz nie interesują, jakieś zdobycze sprzed wielu lat i stracone szanse, czyli dywagacje o tym, co by było gdyby...

Czasami dochodzi element chwalenia się. Dobrze, że można sprawdzić czy ktoś był na Mount Evereście, bo pewnie dostępne są jakieś statystyki. Ilości zaliczonych panienek, zastrzelonych dzików i jeleni, złowionych taaaaaaaakich ryb czy skonsumowanego jedzenia i wypitych flaszek nie sposób potwierdzić.


Problem jest tylko jeden. Jeśli się samemu nie pije i nie jest w podobnym stanie po jakimś czasie nie można tego strawić. Jeśli się jest u kogoś, zawsze można wyjść. A co jesli się jest u siebie?



Notka skreślona z drugim dnem, którego nie będę ujawniał. Kto bystry lub w temacie, ten sam złapie.

33 komentarze:

  1. Mironq, ja się odniosę do fragmentu, w którym mówisz Czasem z wyglądu możemy kogoś wziąć za pijaka. Otóż mnie osobiście się to zdarzyło. Przyjechała do nas leciwa ciocia z zaburzeniami równowagi. Nie miała ich cały czas, a napadowo. Wracamy ze spaceru, a ciocią zaczęło zarzucać. Trzymam więc ją pod rękę,żeby nie obijała się o mury budynków i tak obie zataczamy się na oczach całego osiedla. Ale osiedle to pół biedy. W oknie siedział mój synek, który został w domu pod opieką babci. Woła babcię do okna, że mama z ciocią wracają pijane.

    Gratuluję zdania "testu trzeźwości". Cieszę się, że spodobała Ci się ta zabawa z klikaniem w nos.

    Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sam jedynie raz miałem taką sytuację, tylko nie oceniłem człowieka po tym, że się zatacza, a po tym, że biegł nierówno nerwowo się oglądając i wysikał się pod drzewem w parku. Okazało się, że to dziadek, mający jakieś problemy z pęcherzem, który bał się stracić z oczu bawiącą się w piaskownicy wnuczkę. :-)

      Zabawa niezła i programista pomysłowy, więc czemu nie polecić?

      Usuń
    2. No i jeszcze o tym wspomnę: Jeśli się jest u kogoś, zawsze można wyjść. A co jeśli się jest u siebie?

      Jakie to mądre, Mirong.
      I tak sobie myślę, że cała mądrość także w tym, że odpowiedzi się nie znajdzie...

      Usuń
    3. Odpowiedzi można nie znaleźć, czasem jednak jest jakieś rozwiązanie. Ja zawsze mówiłem: "Stara! Ściel łóżka, bo goście chcą iść do domu...". Kto bystry lub mniej pijany ten się kapnął. :-)

      Gorzej jak się trafi na takiego, co to nawet jak mu się mówi "idź do domu, bom zmęczony", to udaje że nie słyszy lub nie rozumie, bo mu tu dobrze...

      Usuń
    4. Właśnie w Hiszpanii tak jest, że wizytę kończy gospodarz domu. Obojętnie, jak. Np. no, to idę spać, albo:kończymy, miło było. I goście natychmiast się podrywają. Jest to trochę uciążliwe czasami dla gości, bo według tego obyczaju, nie powinni wyjść z własnej inicjatywy. Ja tak wyszłam, to obgadali mnie po całej Pamplonie, ale wybaczyli, jako niezorientowanej w ich zwyczajach.

      Usuń
    5. Też to mnie spotkało w Hiszpanii. Chociaż przyznać muszę, że trochę ze względu na mnie skończyli imprezę nieco wcześniej, tak przed drugą. ;-)))

      Usuń
    6. Mironq, no, dobrze. Z przyjęcia u kogoś można wyjść, we własnym domu jest jakieś rozwiązanie.
      Pijak zresztą wytrzeźwieje. Ale... Co robić z takim trzeźwym "upierdliwcem", jak ten pijany? ;):)

      Usuń
    7. No właśnie nie wiem! Tu jest to drugie dno. Bo zachowuje się jak pijak błądzący we mgle i nie rozumiejący co się do niego mówi, ale to taki stan, z którego się nie trzeźwieje! Problem.Dobrze że skasowałaś tę niepotrzebną dyskusję, trochę szkoda, że razem z postem. :-)

      Usuń
  2. ja ani u siebie, ani u kogoś nie piję i czasem szlag mnie trafia, bo gadulstwo zagada wszystkich;(
    W ogóle gadulstwo jako takie - i bez alkoholu - jest często tak męczące, że aż nie do zniesienia.
    Alkohol nie na darmo nazywany jest wodą rozmowną, także dodatkowo włącza często tzw. szwendaka, ale to jakby inna jego "właściwość".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest niczym dziwnym, że w pewnych ilościach alkohol rozwiązuje pewne wewnętrzne hamulce. Nawet fajnie, jak ktoś małomówny zazwyczaj powie ze trzy sensowne zdania, mruk się uśmiechnie czy "nietańczący" da się wyciągnąć na parkiet. Tyle, że nie ma takiej określonej dawki, po której wszystko jest OK. Później gadulstwo jest jednak (według moich obserwacji) najczęstsze.

      Później wszystko leci z górki i poza wszelką kontrolą (no, chyba że ktoś niepijący kontroluje lub jest presja czasu). ;-)

      Szwendaki to tacy, którym nieco jeszcze brakuje do stanu "max", a alkohol lub impreza się skończyła. Do tego trzeba się jeszcze w miarę mocno trzymać na nogach. ;-)

      Usuń
    2. mamy takiego znajomego, który po kilku kieliszkach cichaczem wymyka się i oblatuje okolicznych znajomych, po czym wraca, siada do stołu jakby nigdy nic - kontynuuje;)

      Usuń
    3. Nie zazdroszczę jego małżonce, czy kto tam martwi się, czy nic mu się podczas tego szwendania nie stało.

      Usuń
  3. pozwoliłam sobie skopiować link z klikaniem w nos.
    Gdyby nie strach przed kacem, z pewnością byłabym dawno alkoholiczką, ponieważ lubię stan "na rauszu", niestety, po dwóch kieliszkach wina strasznie cierpię. Obawiam się, że należę do tych ludzi, którym alkohol rozwiązuje język.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Bardzo lubię takie imprezy, kiedy wszyscy wypiwszy nieco wina czy innych trunków w rozsądnych ilościach są całkiem do rzeczy. Jakoś znikają wtedy obawy, czy krawat pasuje do koszuli, czy w odpowiedniej ręce trzymam nóż i widelec i temu podobne uciążliwości związane ze stresem.

      Mnie osobiście poprawia się wtedy znajomość języków obcych. Nie chodzi o to, że więcej rozumiem, ale więcej mówię, bo przestaję zwracać tak mocno uwagę na gramatykę i skupiam się na słowach, aby zostać zrozumianym. U mnie zawsze widać po długości komentarzy, że i bez kieliszka wina mam coś do powiedzenia. :-)))

      Usuń
  4. Powiadaja, że nie ma nic gorszego w towarzystwie niż jeden pijany między trzeźwymi albo jeden trzeźwy między pijanymi :)).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie nie lubię na imprezach być tym trzeźwym. Co prawda tylko dwa razy robiłem za kierowcę, ale taka zabawa, kiedy wszyscy są rozluźnieni, a ja robię jedynie dobrą minę do czyjegoś ględzenia wcale mi nie odpowiada. :-)

      Usuń
  5. Jestem gadułą i bez trunków wyskokowych. Nie piję , a i tak nikt nie pozna, bo i na trzeźwo potrafię się bawić całkiem na luzie. Mój małomówny śp. Mąż, po kilku kieliszkach wcale nie był bardziej rozmowny, na ogół smacznie sobie zasnął(straszliwie za to przy tym chrapał) he he.Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj znam i ja paru milczków ze skłonnościami do zasypiania przy stole. ;-))) Większość ludzi jest raczej bardziej rozmowna i porusza tematy, o których na trzeźwo nawet myśleć nie wypada. ;-) Jak ktoś jest osobą kontaktową (?) bez alkoholu, to ciężko czasem zauważyć - wypił czy nie?

      Usuń
  6. Mocna woda rozwesela sece czlowieka, czyni prostszym zawile drogi, slowa...,smiech latwiej przychodzi, kocha sie wszystkich ludzi, wszystkie problemy zostaja rozwiazane...a nstepnego rana...wszystko mgla zabiera... Ale co czlowiek uzyl, to uzyl /smiech/
    Serdecznosci
    Judith

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U większości ludzi jest tak jak piszesz Judith. Ileż ja już usłyszałem propozycji pracy i współpracy podczas niezobowiązujących spotkań przy alkoholu. Współpraca przeważnie wychodziła, a praca rozpływała się następnego dnia w sinej mgle. Ale co sobie człowiek pogada, to jego... :-)

      Usuń
  7. Gadatliwa jestem z natury, co chyba nawet widac w pisaniu;) Ale z wiekiem co raz bardziej mi sie nie chce, bo i "po co" mysle sobie, niech geba odpocznie;) Nie lubie imprez mocno alkoholowych, mocno alkoholowe to jeszcze pare lat temu moglam sobie urzadzac wieczory we dwoje z wlasnym Wspanialym. Ale po kiego licha truc zycie innym?
    Ale przeciez doskonale pamietam te imprezy z mlodosci, ktore konczyly sie nie tylko nadmiernym gadaniem, ale i szwedaniem.
    Wrrrrrrrrrrrrrrrrr........... mi sie robi jak teraz o tym pomysle.
    No ale taki urok mlodosci, ze jest marnowana przez... mlodych.
    Jak przyjechalam do Stanow to oczywiscie na poczatek mielismy tylko polskie towarzystwo i co weekendowe nasiadowki, kotre jednak bardzo szybko zaczely mnie nudzic. Owczesny z kolei lubil, bo to byla dusza slowianska a wiec malzenstwo tez zaczelo dobiegac terminu waznosci.
    I dobrze, bo razem z tamtym mazlenstwem skonczyly mi sie problemy typu "co bedzie jak on znow za duzo wypije?".
    Co robic we wlasnym domu?
    No coz, moze latwo mi sie madrzyc, ale nasi goscie naprawde jak wypija jedna dwie lampki wina przez wieczor to jest DUZO. Sa tacy co preferuja piwo, wtedy tez 1-2 na glowe wystarcza, dla "smakoszy" moich nalewek zwykle wystarcza jeden solidny kieliszek nalewki na caly wieczor, chyba, ze ktos chce posmakowac kilku nalewek, wtedy dostaje kilka kieliszkow malych i niech sie bawi, nikt mu w tym nie przeszkadza;))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dodam, ze solidny kieliszek ma pojemnosc 50ml:)

      Usuń
    2. Na takich zwykłych imprezach ludzie raczej nie przesadzają, choć oczywiście zdarza się. Ale na takim weselu na kilkadziesiąt osób zawsze znajdzie się ktoś, kto przeceni swoje siły i mocną głowę. W zasadzie jest to wliczone w koszty, choć przyjemne to nie jest.

      Ja sam z siebie też do milczków nie należę bez względu na używanie "wody rozmownej". Ale chyba mamy w życiu łatwiej, bo lepiej chlapnąć co nam leży na żołądku, niż zostawiać niedopowiedzenia. Ciekawe jest to, że takie gaduły jak my są przeważnie konkretne, co czasem ciężko pojąć. :-)))

      Usuń
  8. Nie tylko widziałem kogoś pod wpływem, ale sam pod tym wpływem bywałem.Dla jasności dodam, że nawet bywam. Otwierają mi się wtedy niekończące się pokłady humoru i niestety zawłaszczam towarzystwo, dając jakiś show czy teatr jednego aktora. W zasadzie to powinni mi płacić za udział w takich imprezach, bo to ani zjeść, ani dobrze wypić gdy człowiek gada i gada.
    Pytanie tylko jak ten mój występ oceniłby jeden całkowicie trzeźwy,obecny na imprezie? Nie wiem bo nie spotkałem.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też bywam pod wpływem, bo smakosz ze mnie w niektórych trunkowych dziedzinach. Ciężko się urżnąć na amen nalewką czy dwoma piwami, ale umysł lepiej pracuje odkrywając w zwojach mózgowych szufladki z napisami "żarty", "bon moty" i "zabawne sytuacje". Co jest ciekawe taki człowiek jak Ty, czy bez chwalenia się również ja, jest niezastąpiony na imprezach typu "stypa", gdzie inaczej wszyscy schlaliby się na smutno. :-)

      Usuń
  9. Na imprezach rodzinnych, na ogół nie ma możliwości doboru partnera do rozmowy. Łatwiej dobierają się ludzie o podobnych potrzebach trunkowych. Często bywa tak, że rozmowa toczy się o bieżących sprawach, o chorobach i różnych wypadkach własnych i zasłyszanych, czy też obejrzanych w TV, a jak się ten repertuar wyczerpie, to zdarzają się dłuższe chwile ciążącej wszystkim ciszy. Wtedy ludzie o takim temperamencie jaki opisał mój przedmówca są istnym skarbem. Masz rację Antoni, że "dusza towarzystwa " powinna być jakoś wynagradzana za wkład w ogólną atmosferę spotkania. Choćby słowami uznania.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Taka dusza towarzystwa ma na rodzinnych spotkaniach czasem trudną rolę dodatkową. Nie wiem, czy jest tak zawsze u kogoś, ale często muszę pełnić rolę nie tyle negocjatora, co zażegnywacza i łagodzić (da się?) a raczej wyciszać konflikty. Nie na zawsze, ale do końca imprezy. Bo przy alkoholu ludzie nabywają właściwości rakiety i rozpędzają się... Mają coś z super zegarka, bo nakręcają się sami bez czyjejkolwiek pomocy. Sami zadają sobie pytania i sami na nie odpowiadają. Na szczęście nie zawsze takie sytuacje maja miejsce. :-)

      Usuń
  10. Oliwa nieżywa, zawsze na wierzch wypływa - głupie, ale tak jakoś mi się przypomniało. A na wódce wypływają różne farfocle, fochy, dąsy i zakurzone pretensje. Nie wiadomo nawet czy ma funkcję oczyszczającą (jak Coca Cola, co to nią można silniki czyścić), czy wręcz odwrotnie - wypływa to, co powinno siedzieć i kurzyć się w nieskończoność.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tam chyba było "oliwa sprawiedliwa", ale nie czepiam się. :-) Masz rację, że po alkoholu sporo osób wywleka jakieś brudy, których po trzeźwemu nie mają odwagi załatwić. A odwaga z każdym kieliszkiem rośnie. Jak ktoś nie umie dozować przyjemności, to się czasem kończy mordobiciem czy użyciem noża do popierania swoich "świętych racji". :-(

      Usuń
  11. Ludzie po alkoholu zachowują się różnie, ale zazwyczaj są to te przeciwności o których wspomniałeś. Gaduły bywają denerwujące, ale z drugiej strony, a przynajmniej w większości sytuacji które miałam okazje widzieć, lub brać w nich udział przynosiły trochę prawdy, osoba pijana jest szczera i powie to, czego nie powie na trzeźwo.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Szczerość po alkoholu jest dosyć częsta. Czasem jest to rozładowane jakiejś sytuacji, czasem zaognienie. Gaduły niełatwo ścierpieć, ale kiedy gaduła nie jest agresywny można sobie dać radę. Gorzej, jak się komuś włącza agresja i usiłuje swoje racje popierać siłą. Zdecydowanie takich imprez nie lubię i jak ognia unikam kontaktu z takimi ludźmi. :-)

      Usuń
  12. To ja jestem pijakiem, nie mylic z alkoholikiem. Lubie sie napic!!! Woda jest bardzo zdrowa, szczegolnie preferuje francuska z mikoroelementami, gazowana - ponoc jest niezdrowa - ale lubie, to pije, a co tam.
    Wino tez lubie - jak jest o czym pogadac to nawet kilka flaszek jestem w stanie rozpracowac ( nie sama), no coz samo zycie.
    "Czystej wody" nie lubie, ale jak trzeba wypic, to wypije. Trzeba od czasu do czasu sie poswiecic sie:)))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No to jesteśmy "z jednej gliny". :-))) Wszystko zależy od towarzystwa i nastroju. Nie do końca rozumiem ludzi, którzy na każdą ilość alkoholu patrzą jak na najgorsze nieszczęście. Kilka piw z kolegami czy parę butelek wina z przyjaciółmi to nie alkoholizm. Co innego, jak ktoś następnego dnia robi "jeża" z niedopitych butelek. ;-)))

      Usuń